• Index
  •  » Ideologie
  •  » Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

#1 2013-08-04 22:25:23

Cesarz

Zbanowany

Zarejestrowany: 2013-08-03
Posty: 35
Punktów :   

Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Wybaczcie za krótki temat, niestety taki właśnie jest limit znaków, pełny temat miał brzmieć
,,Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny czy też pozostać przy demokracji ewentualnie jak ją zmodyfikować?"


Nie zamierzam się tu bardzo rozpisywać, jest to po prostu pytanie o upodobania ,czy raczej stanowisko jakie zajmujecie w tej sprawie.
Oczywiście jako,że ja zacząłem wypadałoby mi pierwszemu udzielić odpowiedzi a oto i ona.
Gdybym mógł zamieniłbym Polskę w kraj monarchistyczny, ale taki prawdziwy nie ten cyrk jaki przeżywaliśmy prawie 500 lat i który doprowadził do naszego upadku. Owszem zdaję sobie sprawę jakie to za sobą niesie zagrożenie wystarczy spojrzeć na francję i rządy Ludwika XIV co doprowadziło do rewolucji komunistycznej.(owszem to czym wtedy się kierowali był tak naprawdę komunizm walka klas etc. to właśnie miało wtedy miejsce)
Mimo, że dla nich skończyło się to dobrze bo Napoleon przejął władzę i francja przeżyła rozkwit. Taki rodzaj władzy niesie za sobą zagrożenie, dlatego musielibyśmy znaleźć sposób na to jak ,,odsiewać" królów. Który kandydat nadaje się na władcę a który, i przede wszystkim jaka miałaby być droga wyboru króla czy to miałoby być stworzenie dynastii gdzie tron jest dziedziczony czy też król miałby być wybierany tylko jak żeby nie doprowadzi do tak żałosnych scen jak kilka wieków temu gdzie wygrywał ten kto dał największą władzę innym.   
   Nie będę się już dalej rozpisywał nie chcę was zanudzać moimi dywagacjami na ten ten w każdym razie proszę tylko o odpowiedź co wybieracie i dlaczego. Sam bym o tym zapomniał ja wybrałbym akurat monarchię bo uważam, że w naszym kraju tylko i wyłącznie władza jednego człowieka ma rację bytu, jeżeli więcej niż jedna osoba dostaje władzę nad krajem to, mówiąc bardzo kolokwialnie, jesteśmy w dupie.

Offline

 

#2 2013-08-04 23:43:28

Pesgenu

Administrator

Zarejestrowany: 2013-05-17
Posty: 33
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Problem który poruszasz, jest od dawna roztrząsany i zasadniczo chyba każdy ma na ten temat odmienne zdanie.
Ja osobiście twierdzę, iż polakami nie da się rządzić inaczej niż jak za sprawą dyktatury (jak to lata monarchii czy choćby Piłsudski pokazał) Jesteśmy narodem który na codzień lubi się kłócić i stawać po różnych stronach. Tak więc demokracja doprowadza do tego, że mamy ciągłą rozsypkę i dwie partie o tych samych programach po prostu regularnie zamieniają się miejscami. To raz.

Po drugie, powszechnie wiadomo - i chyba każdy z nas to przyzna, że większość ludzi jest po prostu głupia. Zawsze jest więcej "przeciętniaków" czy nawet gorzej niż ludzi mądrych. Tak więc z jakiej racji trzech żuli, codziennie proszących każdego przechodnia o 50gr. ma większe znaczenie z pkt. widzenia wyborów niż prof. zwyczajny? Jest to po prostu system głupi, zakładający że większość to ludzie mądrzy.

Po trzecie - łącząc dwa poprzednie pkt. ogólna rozsypka stronnictw, blokuje szybki rozwój państwa. Natomiast dyktatura może być dobra lub zła. Jeżeli w odpowiedni sposób, który zaraz opiszę będzie się dbało o danych kandydatów, to naprawdę trudno sobie wyobrazić, żeby to wyglądało lepiej.

Tak więc. Zakładając, że dochodzi do zamachu stanu, rewolucji czy czegokolwiek - i mamy tworzyć kolejną RP. Moją propozycją jest wybranie przez najbardziej wykształconych ludzi najodpowiedniejszego kandydata (zakładając, że to nie będzie nikt z bandy z poprzednich rządów). Tak więc koronujemy go na króla, żeby był ładny tytuł i zostaje on głową państwa (oczywiście, taką z prawdziwego zdarzenia - z "nieco" większymi uprawnieniami niz prezydent aktualnie)
W tym momencie zostaje wprowadzona monarchia dziedziczna. Najstarszy potomek ma prawo do następstwa, po śmierci ojca.
Dlaczego dziedziczna? Ponieważ dziecko które od maleńkiego bezie miało wpajane wartości które powinien mieć władca, będzie naturalnie przystosowane. Będzie też miało wyuczone pojęcie, tak dzisiaj wyśmiewane, "Państwo to ja". Tak wiec traktując państwo jak własność, władca czy tego chce czy nie, musi o nie dbać. Choćby po to, żeby zostawić coś dla potomków.

Takie jest moje zdanie na ten temat i nie sądzę, żeby było pozbawione licznych błędów w rozumowaniu - ale myślę, że tylko w ten sposób da się porządnie ruszyć ten piękny kraj naprzód.


http://puu.sh/3XBt2.jpg

Offline

 

#3 2013-08-05 04:11:13

Cesarz

Zbanowany

Zarejestrowany: 2013-08-03
Posty: 35
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Cóż, zgadzam się jest tu sporo sensu, tylko takiego dziedzica trzeba by odpowiednio wychować co postronnym mogłoby się wydać odrobinę okrutne, taka indoktrynacja od dziecka, choć z drugiej strony konieczna jednak istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko wspaniałego ojca będzie miało pewne nieodpowiednie zapędy i to pomijając popęd w stronę tej samej płci, chodzi mi raczej o to, że czując władzę mogłoby zacząć w pewien sposób no nie wiem gardzić ludnością czy stać się kimś okrutnym. I pozostaje wtedy problem na kogo zmienić takiego króla skoro władza jest dziedziczna, poza tym dziedziczenie władzy ma ten minus,że osoba ją dziedzicząca niekoniecznie musi mieć predyspozycje do tego aby rządzić.

Offline

 

#4 2013-08-05 13:06:10

Pesgenu

Administrator

Zarejestrowany: 2013-05-17
Posty: 33
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Zasadniczo to jedyną barierą jest tu iloraz inteligencji. Załóżmy, że dziecko będzie chodziło jak inne do podstawówki, gimn, liceum - ale podczas tego też będzie dokształcane nieco szerzej.
Zresztą zakładając, że król będzie miał "kilka dzieciów" to ten najstarszy zawsze może powiedzieć "nie, nie chcę", więc w kolejce stoją następni potomkowie.
Co do okrucieństwa - myślę, że właśnie po to byłoby to prywatne nauczanie - bo porzucanie tam takiego ważnego elementu jak dobro byłoby nieporozumieniem.
Zresztą załóżmy, że musiałby się stosować do konstytucji w której byłoby chronione ludzkie życie. Zakładając, że równorzędnie z monarchią powstałby wolny rynek i pozbycie się świadczeń socjalnych z państwa, na rzecz prywatnych fundacji - król nie miałby możliwości robienia krzywdy.

A argumentu o homoseksualizmie, po prostu nie rozumiem.


http://puu.sh/3XBt2.jpg

Offline

 

#5 2013-08-06 09:27:10

Cesarz

Zbanowany

Zarejestrowany: 2013-08-03
Posty: 35
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Homoseksualizmu nie przedstawiłem jako warunek, choć to też byłoby barierą ,bo po pierwsze nikt by takiego króla nie zaakceptował po drugie osobnik który całym sobą ukochał miecze nie mógłby spłodzić dziedzica, zgadzam się całkowicie , że układ król zamiast sejmu jest najlepszym wyjściem dziedziczność też mi pasuje, problemem jest jedynie to żeby dziecko mogło dorównać ojcu w bystrości i przede wszystkim miało swego rodzaju talent do rządzenia państwem,oraz było w pewnym sensie idealistą, żeby przywilej rządzenia traktowało poważnie cieszyło się z tego, że ma władzę i wykorzystywało ją w celu wzmocnienia państwa z wdzięczności do obywateli którzy pozwolili mu/jej rządzić a co do predyspozycji do rządzenia jeżeli ktoś jest po prostu głupi to nawet najlepsze szkoły i lata spędzone na nauce tego nie naprawią może być wykształconym kretynem ale nadal pozostaje kretynem i powstaje problem genów jeżeliby pierwszym z dynastii został nader inteligentny człowiek o odpowiednich genach ale miałby żonę która miałaby geny nieodpowiednie to ona przecież nie może zostać matką przyszłych władców, bo nawet jeżeli pierwsze dzieci będą ,,idealne" to ta skaza może powrócić 5 czy 10 pokoleń później i tu jest problem z kim i jak żenić króla żeby powstało ,,idealne" dziecko albo co jeżeli król będzie bezpłodny od urodzenia lub zdarzy mu się nieszczęśliwy wypadek przez nie będzie zdolny do płodzenia dzieci, tu wielodzietność jest pewnym rozwiązaniem,ale też niebezpieczeństwem bo co jeżeli któryś z braci pierworodnego zamarzy sobie stanąć na czele państwa zamiast brata.   Trzeba by w odpowiedni sposób spisać prawa które by to wszystko regulowały.

Offline

 

#6 2013-08-06 09:44:43

 Kazio Mniejszy

Pełnoprawny

Zarejestrowany: 2013-08-05
Posty: 8
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Kolejny interesujący temat. Jednak przed zmianą ustroju dałbym demokracji jeszcze jedną szansę. Sprawdziłbym jakby to wszystko działało gdyby usunięto wszystkie wynagrodzenia za działalność polityczną. Wydaję mi się, że odsiało by to wszelkiego rodzaju szczury robiące to tylko dla zysku od tych, którym faktycznie zależy na losie państwa.

Jednak jeżeli by to nie wypaliło myślę, że warto byłoby wprowadzić pewnego rodzaju oligarchie. Może jest to nieco utopijna wizja, ale gdyby tak skonstruować rząd składający się w większości z osób wykształconych z różnych dziedzin? Prócz nich dodać jednego przedstawiciela istotniejszych (może wszystkich?) zawodów. Wszyscy wybrani demokratycznie przez wszystkich z danej "kategorii", profesorowie wybierają profesorów, armia swojego przedstawiciela, duchowni każdego wyznania swojego. Kolejne wybory odbywałyby się co pół roku. Co więcej wszyscy przedstawiciele byliby równi wobec siebie, żadnego premiera, prezydenta, marszałka etc.

Pewnie bardzo łatwo można wykazać błędy w moim rozumowaniu o co Was z resztą proszę. Jednak uważam, że władza w takim wykonaniu byłaby bardziej zróżnicowana, a copółroczna rotacja nadała by konkretnej świeżości władzy i utrudniała powstawanie personalnych układów i tym podobnych.

Offline

 

#7 2013-08-06 12:56:54

Cesarz

Zbanowany

Zarejestrowany: 2013-08-03
Posty: 35
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Ciekawy pomysł, niestety nie na tej szerokości geograficznej, jak zostało powiedziane w jednym z pierwszych postów, w naszym kraju sprawdzają się tylko rządy jednostki , bo jeżeli powstałby rząd o którym mówisz za nic nie doszłoby do porozumienia , bo rolnik czy robotnik twierdziłby,że profesor nim gardzi itd.  poza tym po co dawać władzę duchownym skoro to nie zawód a powołanie,  pomysł z całkowitym usunięciem płatności dla polityków też jest dość nietrafiony, nie powiem sam kiedyś byłem za nim ale odszedłem od niego kiedy zrozumiałem,że przecież ten który w danym momencie zajmuje się sprawami państwa i poświęca na to czas nie może w tym samym czasie zarabiać w inny sposób, trzeba by dać mu swego rodzaju immunitet w pracy który by polegał na tym, że kiedy zajmuje się sprawami państwa ma swego rodzaju płatny urlop ale nieodliczany od standardowego, choć z drugiej strony to też rodzi problem bo każdy by się chciał wyrwać z roboty na parę dni więc powie, że idzie tworzyć projekt ustawy machnie parę linijek powie skończyłem i reszta dnia wolna.

Offline

 

#8 2013-08-06 16:41:25

 Kazio Mniejszy

Pełnoprawny

Zarejestrowany: 2013-08-05
Posty: 8
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Może przesadziłem z tym całkowitym wyłączeniem finansowania rządu, ale gdyby tak szeregowemu posłowi dać średnią krajową? Nie wierzę, żeby obowiązki związane z taką funkcją nie pozwalały na zarobienie pieniędzy z innego źródła (jeśli komuś byłoby to konieczne). Oczywiście jestem świadom, że takie obniżenie płac tylu osobom nieźle by obniżyło średnią krajową, ale czy nie było by to kolejną zachętą do poprawienia sytuacji w kraju?

Jeśli profesor gardzi rolnikiem to jest mimo całej swej wiedzy głupi i nie zasługuje na tytuł naukowy. Jednak rolnik i bez tego może mieć takie odczucie. Zgadzam się, może byłoby to ciężkie w naszym kraju, ale nie znaczy to, że byłoby gorzej.

Jeśliby wpoić ludziom fakt, że tak na prawdę wszyscy są trybami koniecznymi do zdrowego funkcjonowania mechanizmu zwanego państwem idea ta zadziałałaby. Póki każdy będzie robił tylko dla siebie daleko nie zajedziemy w żadnym ustroju. Nawet monarcha, jeśli będzie oszukiwany przez doradców nie będzie rządził dobrze.

Z resztą monarchia lub dyktatura wymaga, choćby na początku, poczucia "boskości" wodza, które nam, Polakom będzie bardzo trudno zaszczepić na nowo.

Offline

 

#9 2013-08-06 20:02:42

Cesarz

Zbanowany

Zarejestrowany: 2013-08-03
Posty: 35
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Monarchia nie wymaga boskości wodza, przekonanie o tym, że król jest boskim pomazańcem było krzewione w średniowieczu. Co do wpajania czegokolwiek ludziom, owszem należy im to wpoić, ale to wymaga ścisłej indoktrynacji młodego pokolenia od kołyski, a na to nikt by się nie zgodził,albo część rodziców schrzaniłaby robotę(niektórzy jej nie dają rady nawet teraz kiedy niczego specjalnego się od nich nie oczekuje). Profesor gardzący rolnikiem nie jest głupi po prostu zdobyty tytuł dał mu iluzję wielkości i ważności, niektórzy są na to niepodatni, ale to zależy od charakteru nie ilorazu inteligencji. Czemu uważasz,że obniżenie płac z najwyższych możliwych na średnie obniżyłoby automatycznie te drugie? Zgadzam się, że należy im obniżyć płacę co najmniej o połowę problem w tym, że nigdy się na to nie zgodzą , i jestem pewny, że na ich miejscu nikt inny by się nie zgodził, osobiście jednak twierdzę, że sam bym na to przystał bo mimo realistycznego spojrzenia na świat mam siebie za swego rodzaju idealistę, bo chciałbym w jakiś sposób polepszyć sytuację tego kraju, ale jednak nigdy nie byłem w takiej sytuacji więc pewności nie mam.

Offline

 

#10 2013-08-06 23:50:54

 Kazio Mniejszy

Pełnoprawny

Zarejestrowany: 2013-08-05
Posty: 8
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

W średniowieczu też, ale dyktatura w Korei Północnej jest współczesnym przykładem boskiego kultu władcy. Dzieciom w szkołach wykładane są przedmioty typu "dzieciństwo wielkiego wodza". Istnieje wiele obrazów w stylu "wielki wódz rozwiązuje problemy rolników z suszą" itp, a w każdym domu obowiązkowo wisi obrazek z podobizną WW. Moim zdaniem nadal władza jednego człowieka wymaga wśród obywateli poczucia wielkości przywódcy.

Co więcej w środku demokratycznej Europy nie ma coś takiego racji bytu. W wypadku tak istotnego przetasowania na najwyższym szczeblu w ciągu kilku dni mielibyśmy na karku z tuzin "MISJI POKOJOWYCH". Ludzie siedzący teraz na najwyższych stołkach państw demokratycznych nie mogłyby pozwolić na sukces takiego przedsięwzięcia. Jeśli ludzie by załapali, że coś takiego działa zaraz ruszyliby na salony i odkurzyli gilotyny.

Otóż to, idealiści przystaliby na takie rozwiązanie, takiej władzy nam trzeba. Ale idealizm zbyt często idzie w parze z naiwnością.

Jednak w kwestii profesora gardzącego rolnikiem nadal nie mogę się zgodzić. Otóż wizja państwa, gospodarki jako maszyny, gdzie awaria jednej części zacina całą maszynę wymaga szerszego spojrzenia i wyciągania wniosków, co uważam za zdolności z domeny inteligencji.

Offline

 

#11 2013-08-07 12:44:55

Pesgenu

Administrator

Zarejestrowany: 2013-05-17
Posty: 33
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Nadal pozostaję przy zdaniu, że monarchia dziedziczna może być najlepszym pomysłem.
Ewentualnie, aby rozwiać obawy Cesarza o debiliźmie dziecka, można by założyć, że dziecko będzie poddawane przed koronacją szeregom testów IQ (które oczywiście są w małym stopniu odzwierciedlające cokolwiek, ale przy kilkunastu, powinno się wysunąć pewien wniosek)

Jeżeli król zginie bezdzietnie - no cóż, wtedy najbardziej wykształceni ludzie w Polsce wybierają kolejnego i powstaje nowa dynastia.

Myślę, że nie dopuścilibyśmy, za pomocą odpowiednich regulacji prawnych do edytowania historii przez króla, bo to rzeczywiście byłoby dość problematyczne.

Odnosząc się do "braku racji bytu wśród demokratycznej Europy" - weź pod uwagę, że to samo mogliśmy pomyśleć przy stopniowym odrzucaniu komunizmu, a mimo to cała reszta poszła za nami.
Europa obecnie tonie w kryzysie i myślę, że niektóre kraje w co bardziej drastycznej sytuacji które zobaczą, że ktoś coś z tym robi - mogą pójść za przykładem.


Co do koncepcji Kazia Mniejszego:
Myślę, że politycy powinni być dobrze opłacani - ale po prostu powinno być ich mniej.
Np - całkowita likiwdacja sejmu, ograniczony senat który nie byłby w ogóle opłacany, tylko senatorzy którzy pracowali by normalnie, spotykaliby się załóżmy raz w miesiącu, żeby mieć możliwość analizy danych ustaw i praw na podstawie własnego życia prywatnego.

Rada ministrów (opłacana normalnie) ograniczona do sześciu osób, wg planu pana T. Sommera (tzn. Minister do spraw reform emerytalnych, minister do spraw zagranicznych, minister edukacji, minister sprawiedliwości, minister deregulacji i minister prywatyzacji)


A patrząc na spór "rolnik vs profersor" to naturalne jest, że takie zbiorowisko potrzebowało by przewodnika - kogoś, kto zarządzał by tymi obradam. W innym wypadku mam wrażenie, że wyglądałoby to trochę jak w pracy w grupach z lat szkolnych "albo robisz wszystko sam, albo nie robisz nic, bo ktoś tam to robi"
Więc ponownie jesteśmy w punkcie poprzedniego założenia.


http://puu.sh/3XBt2.jpg

Offline

 

#12 2013-08-07 18:09:26

Cesarz

Zbanowany

Zarejestrowany: 2013-08-03
Posty: 35
Punktów :   

Re: Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Pomysł z testami nie jest najgorszy, ale co do bystrości dziecka mogą się tak naprawdę wypowiedzieć po prostu osoby z jego otoczenia(nauczyciel, kucharka, niańka etc. osoby które się nim zajmowały na różnych etapach życia) owszem można wtedy odrzucić dzieciaka wybrać innego a jeżeli to jedyny dziedzic wybrać kogoś innego, większy problem jeżeli jakiś sprytny bogaty i wiele znaczący człowiek, zaproponuje odrzuconemu układ, ja pomogę ci zdobyć władzę ty coś dla mnie potem zrobisz( nie byłby to pierwszy i drugi taki przypadek), ale to już moje wymyślanie najróżniejszych sytuacji , więc skoro doszliśmy do tego co byłoby najlepszym wyborem pozostaje wymyślić plan działania.(Oczywiście wdrożony w odpowiednim czasie)

Offline

 
  • Index
  •  » Ideologie
  •  » Czy uważacie, że w Polsce należałoby zmienić system polityczny na inny

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.funmt2.pun.pl www.klasztornrp.pun.pl www.radio-klimat.pun.pl www.legion-potepionych.pun.pl www.worldofnaruto-ots.pun.pl